Uporczywy cellulit – jak się go pozbyć?

Choć jest jedną z najbardziej niechcianych niedoskonałości skórnych, jak na złość stanowi niezwykle powszechny problem. Cellulit, bo o nim mowa, to zmora wielu kobiet, która nie tylko nieestetycznie wygląda, ale też potrafi zabrać pewność siebie. Nic więc dziwnego, że panie usilnie poszukują sposobów na pozbycie się cellulitu. Choć nie jest to łatwe, redukcja pomarańczowej skórki jest możliwa. Jak to zrobić? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Spis treści

Cellulit – czym właściwie jest?

Z pewnością niewielu osobom trzeba tłumaczyć, czym tak naprawdę jest cellulit. Wiele pań wie to z własnego doświadczenia, inne z pewnością nieraz dostrzegły charakterystyczne grudki u swojej koleżanki lub nieznajomej na ulicy. Dla formalności odnotujmy jednak, że cellulit, potocznie nazywany „skórką pomarańczową”, to zmiany w strukturze skóry, które prowadzą do jej pofałdowania i powstawania na jej powierzchni swego rodzaju wybrzuszeń oraz nierówności. Najczęściej pojawia się na udach, pośladkach, brzuchu i ramionach, ale może dotyczyć niemal każdej partii ciała.

Cellulit dotyka głównie kobiety, co jest związane z różnicami w budowie tkanki tłuszczowej u panów i pań. Skąd się jednak bierze? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Przyczyn cellulitu można bowiem upatrywać w wielu czynnikach, wśród których wymienia się zmiany hormonalne, zaburzenia krążenia czy niezdrowy styl życia, na który składa się nieprawidłowa dieta, brak aktywności fizycznej i palenie tytoniu. Istotną rolę mogą odgrywać również predyspozycje genetyczne, co oznacza, że jeśli Twoja mama lub babcia borykały się z cellulitem, Ty najprawdopodobniej również będziesz. 

Cellulit wodny a tłuszczowy – jak rozróżnić rodzaje cellulitu?

Cellulit można podzielić na dwa główne typy: cellulit wodny i cellulit tłuszczowy. Pierwszy z nich jest związany głównie z problemami z krążeniem krwi i limfy oraz zatrzymywaniem się wody w organizmie. Jego występowaniu z pewnością sprzyjają takie czynniki jak siedzący tryb życia, brak ruchu czy nieodpowiednia dieta obfitująca w nadmiar cukru i soli. Cellulit wodny zazwyczaj jest widoczny dopiero po ściśnięciu skóry. Mogą towarzyszyć mu charakterystyczne obrzęki, które nierzadko są bolesne. Z kolei cellulit tłuszczowy powstaje głównie na skutek nadmiaru tkanki tłuszczowej. Często jest wynikiem nadwagi, otyłości, braku aktywności fizycznej oraz niezdrowej diety. Hormony, takie jak estrogeny, również mają wpływ na jego rozwój. W przypadku cellulitu tłuszczowego wgłębienia i wybrzuszenia są widoczne gołym okiem. 

Choć zarówno cellulit tłuszczowy, jak i cellulit wodny nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i życia, nie wyglądają estetycznie. Co więcej, potrafią skutecznie wpłynąć na samopoczucie i poziom pewności siebie. Dlatego wiele osób poszukuje sposobów na ich redukcję.

Zdrowa dieta i aktywność przede wszystkim, czyli jak pozbyć się cellulitu?

Najlepiej zmieniając swoje nawyki. Zdrowy tryb życia stanowi podstawę do tego, aby poprawić wygląd skóry, w tym wygładzić cellulit. Kluczowa jest zdrowa dieta na cellulit o odpowiednim bilansie kalorycznym. Warto unikać przetworzonej żywności, w tym fast foodów oraz słodyczy, a także zmniejszyć ilość spożywanej soli. Zwiększyć natomiast powinno się ilość błonnika, zdrowych tłuszczów oraz białka w pożywieniu. Niezwykle istotne jest picie dużej ilości wody – najlepiej przynajmniej 30 mililitrów na każdy kilogram masy ciała.

Nieodzownym elementem walki z cellulitem są też ćwiczenia na cellulit. I to nie byle jakie – powinny one być regularne! Zwykło się mawiać, że ruch to zdrowie i rzeczywiście tak jest. To znane powiedzenie można by jednak uzupełnić o dodatkowe elementy, takie jak: ruch to zdrowie, szczupła sylwetka i piękna skóra bez cellulitu. Dlatego warto regularnie uprawiać sport. Nie musi to być piłka nożna, joga czy pływanie. Wystarczy chociażby spacer. Ważne, aby robić to regularnie i czerpać z wybranej formy spędzania czasu radość. Pozwoli to wytrwać w postanowieniu o systematycznym uprawianiu aktywności fizycznej.

Dobrym sprzymierzeńcem w walce z cellulitem jest również odpowiednia pielęgnacja ciała, która dodatkowo wspomaga efekty zdrowej diety i regularnych ćwiczeń fizycznych. W procesie redukcji cellulitu warto uwzględnić szczotkowanie oraz peelingowanie ciała. Obie te metody poprawiają krążenie krwi i limfy, co sprzyja wygładzaniu pomarańczowej skórki. Powinno się również stosować kremy na cellulit zawierające odpowiednie składniki aktywne, takie jak na przykład kofeina, która wspiera redukcję cellulitu. Pamiętaj jednak, że same kremy nie wystarczą – powinny być one częścią kompleksowego podejścia.

Zabiegi na cellulit – czy warto?

Choć wszystkie powyższe elementy są kluczowe w procesie niwelowania cellulitu, czasami nie są wystarczające. Potrzebujemy wsparcia w tym trudnym zadaniu lub też po prostu chcemy przyspieszyć moment uzyskania widocznych rezultatów. Wówczas dobrym rozwiązaniem mogą okazać się coraz bardziej popularne w ostatnim czasie zabiegi na cellulit. Jeśli więc cellulit jest dla Ciebie dużym problemem estetycznym i wpływa na Twoje samopoczucie, zabiegi z dziedziny kosmetologii estetycznej mogą być naprawdę wartościową inwestycją. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że same zabiegi nie zastąpią zdrowego stylu życia. Najlepsze efekty osiągniesz, łącząc profesjonalne terapie z odpowiednią dietą, regularną aktywnością fizyczną i pielęgnacją skóry.

Jakie zabiegi na cellulit wybrać?

W ostatnim czasie, wśród zabiegów redukujących cellulit dużą popularność zyskała liposukcja kawitacyjna. Jest to metoda, która bazuje na działaniu fal ultradźwiękowych, które mają zdolność docierania w głąb skóry i niszczenia błon komórek tłuszczowych. Po rozbiciu komórki te są transportowane do wątroby, a tam eliminowane z organizmu w drodze naturalnych procesów. Skutkuje to redukcją tkanki tłuszczowej, zmniejszeniem obwodów ciała, a także niwelacją cellulitu. Dobrym sposobem na cellulit wydaje się również połączenie kawitacji z zabiegiem endomasażu, który wspomaga wydalanie z organizmu rozbitych w drodze liposukcji komórek tłuszczowych. Endomasaż, będący połączeniem masażu mechanicznego z podciśnieniowym, który może być też wzbogacony o działanie fal radiowych oraz lasera podczerwonego, usprawnia krążenie, co wspomaga redukcję tkanki tłuszczowej oraz cellulitu. Dobrym rozwiązaniem na problem z pomarańczową skórką wydaje się również lipolaser, który jest w stanie zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej oraz widoczność cellulitu. Wszystko to za sprawą zimnego lasera diodowego o długości 635/650 nm, który dociera do głębokich warstw skóry, stymuluje komórki tłuszczowe i pomaga naszemu ciału naturalnie je zmniejszyć. 

Każde ciało jest inne. Inne są również nasze oczekiwania. Dlatego ważne jest indywidualne podejście i dostosowanie działania do konkretnego przypadku. Najlepiej więc skonsultować się z doświadczonym specjalistą, który pomoże dobrać odpowiednie zabiegi do Twojego rodzaju cellulitu i indywidualnych potrzeb.2

Zabiegi na cellulit w Pszczynie

Takich specjalistów oraz indywidualne podejście znajdziesz w naszym gabinecie odchudzania i modelowania sylwetki w Pszczynie. Oprócz zabiegów wyszczuplających i zabiegów modelujących sylwetkę w ofercie posiadamy liczne zabiegi na cellulit Pszczyna, takie jak liposukcja kawitacyjna, endomasaż, lipolaser i wiele innych. Jeśli zmagasz się z tym uporczywym problemem skórnym, skontaktuj się z nami i umów na konsultację. Dobierzemy do Ciebie odpowiednie metody i zaproponujemy sprawdzone sposoby na cellulit. Czekamy na Ciebie! Pozwól nam odmienić nie tylko swój wygląd, ale również podnieść Twój komfort oraz pewność siebie.

5/5 - (1 vote)